Anatomie a fyziologie trávícího traktu koně

Jednotlivé procesy trávení se dělí na příjem krmiva (požití), trávení, absorpci (vstřebání) a vylučování.

Trávení začíná již v tlamě koně. Kůň krmivo přijímá pohyblivým jazykem, řezáky a pysky. Kůň používá tlamu k rozdrcení krmiva, přičemž počet přežvýknutí se u středně velkých plemen pohybuje okolo 50 až 60 žvýknutí za minutu. Velký kůň potřebuje asi 40 minut, aby pojal 1 kg objemového krmiva, zatímco 1 kg ovsa sní asi za 10 minut. S tím souvisí různě velká produkce slin, protože během příjmu krmiva kůň krmivo v hubě zvlhčí slinami. Pro rozmělnění objemového krmiva je zapotřebí více přežvýknutí, tím se prodlužuje doba krmení, a proto je produkce slin výrazně vyšší u objemového krmiva než u koncentrovaného krmiva (jádra). Po spolknutí putuje krmivo jícnem do žaludku. 

zaludek_PR

Žaludek koně je jednokomorová dutina, kde dochází k enzymatickému štěpení potravy pomocí žaludečních šťáv (kyselina chlorovodíková nebo pepsinogen). Žaludek koně má objem 8 až 15 litrů, a je tudíž relativně malý ve srovnání se zbytkem gastrointestinálního traktu. Jícen a žaludek, díky jejich anatomickým rysům, neumožňují koni zvracet. To znamená, že nevhodné, škodlivé krmivo nebo nadměrné množství krmiva kůň vyzvracetnemůže .

Tenké střevo koně se dělí na tři části: dvanáctník (duodenum), lačník (jejunum) a kyčelník (ileum).

Lačník je hlavním místem trávení a se svou délkou 17-28 m představuje nejdelší část tenkého střeva. Trávení v tenkém střevě probíhá enzymaticky. Trávicí enzymy produkované slinivkou tráví proteiny, škroby a tuky. Lačníkové kličky vykazují výraznou pohyblivost a často mění svou polohu, takže je lačník náchylný k uskřípnutí a přemístění.

Kyčelník je dlouhý 0,7 až 0,8 m a má díky svým silným prstencovým svalům relativně úzký průměr. To představuje úzké hrdlo pro přepravu potravy. Protože natrávená kaše navíc v kyčelníku zůstává až 30 minut, než doputuje do slepého střeva, dochází v této části tenkého střeva nejčastěji k zácpě.V tenkém střevě vzniká 80 až 85% zácp.

Tlusté střevo koně dělíme na slepé střevo, tlusté střevo a konečník.

Slepé střevo je dlouhé 1 m a pojme 68 litrů. Zde dochází k trávení celulózy a lze ho tak přirovnat k fermentační komoře. Bakterie a prvoci zde rozkládají nosné látky a další živiny nestrávené v tenkém střevě. Pokud je narušena funkce slepého střeva, může dojít k nadměrnému zahuštění natrávené kaše nebo k nadměrné plynatosti, což může vyústit v zácpu nebo plynovou koliku. Příčinou poruchy může být posun ve složení mikroflóry. Jako mikroflóru označujeme mikroorganismy, kterými jsou bakterie a prvoci, žijící ve střevě.

Krmíme-li velké množství koncentrovaného krmiva s vysokým podílem škrobů, které nemůže být v tenkém střevě stráveno, a zároveň krmíme málo objemového krmiva, pak se místo kyseliny octové tvoří velké množství kyseliny propionové a máselné. Výsledkem toho je pokles pH a slepé střevo je pak překyselené. Toto překyselení (acidóza) způsobuje odumírání mikroorganismů.

Pokud překyselení trvá po delší dobu, dochází nejprve k poškození sliznice. Když je střevní sliznice již poškozená, mohou endotoxiny vstoupit do krevního řečiště a způsobit poruchy oběhu krve v citlivých cévních systémech kopyta, což může vést k laminitidě, tedy ke schvácení.

Dalším důležitým procesem, který probíhá v tlustém střevě, je vstřebávání vitamínů rozpustných ve vodě. Mikroorganismy syntetizují velké množství vitamínů ze skupiny B a vitamin C. Aby mikroorganismy správně fungovaly, potřebují hodně vlákniny z těžko stravitelných uhlovodíků, jako je celulóza nebo pektiny. V tlustém střevě a konečníku se obsah střeva dehydratací zahušťuje. Po průchodu trávicím traktem, který trvá asi 50 hodin, se nestrávené složky potravy vylučují konečníkem. Obsah sušiny v trusu by měl činit 20 až 30%.


Výběr některých produktů pro koně trpící poruchami trávicího traktu:

Derby Gastro Forte je vhodný doplněk pro všechny koně, kteří jsou náchylní k žaludečním problémům. ... více o Gastro Forte

Nature’s Best Esparsette Faser je  vhodný doplněk pro těžce krmitelné koně trpící poruchou trávení.  ... více o Esparsette Faser  

Höveler PUR.Gastro, granule díky složení podporuje především zdravý žaludek u koní.  ... více o PUR.Gastro

 

Pro dobré zažívání také blahodárně působí podávání kaší. Skvělým doplněk může být např. Herba Mash z řady Equinova, který je nezbytnou součástí jídelníčku koně s trávicími problémy: průjem, žaludeční vředy, riziko koliky, zácpa či chronické střevní onemocnění. Obsahuje směs bylin prospívající zažívacímu traktu u koně. Dalším doplněk může být také Höveler Beeren Mash. Jedná se o bezobilnou kaši s bezinkou a ostružinami.Obsahuje složky, které upravují zažívání a mohou mít pozitivní účinek jak na žaludek tak na střeva.

herba_mash

 

Beeren-Mash

Zdravy_zaludek_u_koni

hoeveler-pur-struktur_banner_new

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení