Zdravý žaludek u koní

Zdravý žaludek u koní je důležité téma, a to zejména v souvislosti s krmením.

Koně jakožto býložravci jsou životně nastaveni na neustálý příjem malých dávek krmiva bohatého na vlákninu a chudého na bílkoviny. Koliky a metabolické problémy nás znovu a znovu upozorňují na skutečnost, že trávicí systém u koní je vysoce sofistikovaný, ale zároveň velmi citlivý. Krmný management se tak musí těmto potřebám přizpůsobit. 

zaludek_PR

Proto by mělo platit jednoduché pravidlo:

Objemové krmivo má přednost před koncentrovaným krmivem tedy jádrem. Bohužel se tímto pravidlem dnešní krmný management často neřídí. Objemové krmivo s hrubou strukturou by mělo být koním podáváno před jádrem, aby koně netlačilo v žaludku.

Žvýkání objemového krmiva podporuje tvorbu slin u koní, čímž se usnadní trávení krmné směsi. Větší objemy jádra nemohou být v trávicím traktu koně dostatečně zvlhčeny trávicími šťávami, tlačí pak v žaludku jako připečený pecen, a výrazně hůře se tráví. V takovém případě by měla být denní dávka jadrného krmiva rozdělena nejlépe do 3 porcí v průběhu dne.


Výběr produktů pro koně s citlivým žaludkem:

Höveler PUR.Gastro, granule díky složení podporuje především zdravý žaludek u koní.  ... více o PUR.Gastro

Derby Gastro Forte je vhodný doplněk pro všechny koně, kteří jsou náchylní k žaludečním problémům. ... více o Gastro Forte

Nature’s Best Esparsette Faser je  vhodný doplněk pro těžce krmitelné koně trpící poruchou trávení.  ... více o Esparsette Faser  

Höveler Western Puxx prodlužuje dobu žvýkání a skvěle podporuje optimální trávení u koní. ... více o Western Puxx


Pro dobré zažívání také blahodárně působí podávání kaší. Skvělým doplněk může být např. Herba Mash z řady Equinova, který je nezbytnou součástí jídelníčku koně s trávicími problémy: průjem, žaludeční vředy, riziko koliky, zácpa či chronické střevní onemocnění. Obsahuje směs bylin prospívající zažívacímu traktu u koně. Dalším doplněk může být také Höveler Beeren Mash. Jedná se o bezobilnou kaši s bezinkou a ostružinami.Obsahuje složky, které upravují zažívání a mohou mít pozitivní účinek jak na žaludek tak na střeva.

herba_mash

Beeren-Mash

Zdravy_zaludek_u_koni

napsáno: 28.7.2020