Kolika - bolest břicha

Nemoci ve střevní oblasti u koní jsou běžně často označovány pojmem kolika. Termín kolika neoznačuje konkrétní onemocnění nebo diagnózu, ale bolest břicha.

KŘEČOVÁ KOLIKA

Nejběžnějším onemocněním střevní oblasti je křečová kolika nebo také spastická kolika. Jedná se o poruchu funkce střev, při níž se svaly střevní stěny dostávají do křeče, což způsobuje silnou bolest.

Příčinou může být dietetická chyba, nadměrná zátěž, krmení velkého množství koncentrovaného krmiva těsně před nebo po práci koně, změna krmiva nebo také výkyvy počasí.

zaludek_PR

PLYNOVÁ KOLIKA

Z křečové koliky mohou vzniknout jiné formy koliky, např. plynová kolika nebo změna polohy střev. Plynovou koliku nazýváme meteorismus. Nahromaděný plyn roztahuje stěnu žaludku a způsobuje tím bolest břicha. K plynové kolice dochází často v důsledku podání nadýmavého krmení, jako je jetel nebo čerstvě posekaná tráva. Stejně tak může plynovou koliku způsobit i větší množství čerstvého ovoce nebo chleba.

STŘEVNÍ OBSTRUKCE

Další formou koliky je ileus, takzvaná střevní obstrukce. Při této formě je částečně nebo úplně narušen průchod potravy střevem. Ileus může být důsledkem zácpy. Jedná se o nefyziologické nahromadění zahuštěného obsahu střeva, které zužuje nebo uzavírá střevní dutinu. To může být způsobeno nadměrnými nebo příliš suchými složkami krmiva nebo narušenou pohyblivostí střev. Nedostatek pohybu a náhlé znehybnění (imobilizace) trénovaných koní může vést ke zhoršení pohyblivosti střeva. Další formy koliky jsou uskřípnutí nebo změna polohy střev, které se mohou vyskytovat samostatně nebo v důsledku plynové koliky či zácpy. Anatomie trávicího traktu koně bohužel uskřípnutí nebo změně polohy střev napomáhá.

Jak se již zmínilo, příčiny kolik jsou rozmanité a nestabilita vegetativního nervového systému koně jim nahrává. A proto je dobré znovu zopakovat, že příčiny lze hledat nejen v meteorologických vlivech, ale hlavně v chybách ve výživě a podmínkách ustájení.

Mezi chyby ve výživě koní patří tedy především:

  • podávání nadměrného množství jádra (koncetrovaného krmiva) v jedné porci
  • příliš malé množství objemového krmiva
  • hygienické nedostatky v uskladnění krmiva
  • náhlá změna krmiva
  • příliš dlouhé přestávky mezi krmením
  • nedostatek vody

Příznaky koliky jsou velmi různorodé a liší se kůň od koně co do typu a závažnosti. Mezi pozorovatelné příznaky patří apatie, snížená nebo žádná produkce trusu, neklid, hrabání předními kopyty, válení se, poskakování, vykopávání nebo časté kopání zadní nohou směrem k břichu.



LÉČBA A PREVENCE

Diagnózu a léčbu koliky musí vždy provést veterinární lékař!!! Existují různé možnosti léčby. Konzervativní léčba zahrnuje podání spasmolytik a analgetik. Kůň může navíc dostat podpůrnou infuzi. Určité formy koliky však vyžadují chirurgické řešení.

Krmení po kolice má za cíl obnovit fungování činnosti střev a minimalizovat náchylnost koně k další kolice. Krmení musí být přizpůsobeno typu, rozsahu a lokalizaci onemocnění. Mash může podpořit motilitu střev. Po křečových kolikách nebo nadměrné plynatosti střev se doporučuje krmit nejčistší seno a rostlinné oleje (max. 50 g na 100 kg váhy koně / den). Probiotické a prebiotické krmivo pomáhá nastolit rovnováhu střevní flóry. Pivovarské kvasnice nebo jablečné výlisky jsou příkladem krmiv s prebiotickým účinkem, skládají se z těžko stravitelných uhlovodanů.

Krmný management a vhodný výběr krmiva po kolice

Doporučujeme zavézt neměnnou dobu krmení, krmit objemové krmivo před podáním koncentrovaného krmiva, vybrat vhodné koncentrované krmivo a poskytnout dostatek čerstvé vody. Při výběru krmiva je třeba dbát na to, aby obsah škrobu v krmné dávce nebyl příliš vysoký. Jinak může nastat nerovnováha střevní flóry (dysbióza) a následně dojít k překyselení, které může být příčinou dalších onemocnění. Příjem škrobu by neměl překročit 1 g / kg živé váhy koně v jedné dávce. Například oves obsahuje 40% škrobu, takže kůň o hmotnosti 600 kg může optimálně strávit max. 1,2 kg ovsa v jedné krmné dávce. Kromě toho by množství sena mělo být v minimálním množství 1,5 kg na 100 kg živé váhy koně a mělo by být k dispozici nejlépe po celý den, aby se zabránilo dlouhým přestávkám v krmení. Pokrýt potřebu minerálů a vitamínů je nezbytné nejen pro celý organismus koně, ale i pro střevní mikroorganismy.    

Věděli jste, že prebiotické a probiotické krmivo nebo doplňky mohou být podávány také preventivně?

pur-mash

Výběr některých vhodných produktů pro koně:

Derby Gastro Forte je vhodný doplněk pro všechny koně, kteří jsou náchylní k žaludečním problémům. ... více o Gastro Forte

Nature’s Best Esparsette Faser je  vhodný doplněk pro těžce krmitelné koně trpící poruchou trávení.  ... více o Esparsette Faser  

Höveler PUR.Gastro, granule díky složení podporuje především zdravý žaludek u koní.  ... více o PUR.Gastro

 

Pro dobré zažívání také blahodárně působí podávání kaší. Skvělým doplněk může být např. Herba Mash z řady Equinova, který je nezbytnou součástí jídelníčku koně s trávicími problémy: průjem, žaludeční vředy, riziko koliky, zácpa či chronické střevní onemocnění. Obsahuje směs bylin prospívající zažívacímu traktu u koně. Dalším doplněk může být také Höveler Beeren Mash. Jedná se o bezobilnou kaši s bezinkou a ostružinami.Obsahuje složky, které upravují zažívání a mohou mít pozitivní účinek jak na žaludek tak na střeva.

herba_mash

 

Beeren-Mash

hoeveler-pur-struktur_banner_new2

Zdravy_zaludek_u_koni