Žaludeční vředy u koně

Definice "žaludečních vředů"

U koní jsou často diagnostikovány žaludeční vředy nebo léze na žaludeční sliznici. Závodní koně mají 99% pravděpodobnost, že získají tuto diagnózu.

Léze se mohou vyskytovat v kožní sliznici (ESGD) nebo v glandulární sliznici (EGGD) a mohou vznikat ze zvýšené produkce žaludeční kyseliny a / nebo z oslabení mechanismů chránícím proti kyselinám. Tyto dva jevy jsou spouštěny stresovými situacemi, jako je výcvik, přeprava koně, na níž kůň není zvyklý, nutričními stresory, jako je jednostranné krmení nebo několikahodinové hladovění, pobyt pouze v boxu a nebo parazity. Mezi obecné příčiny tedy může patřit krmení, podmínky ustájení a vysoké požadavky na výkon.

Vysoký podíl koncentrovaného krmiva s nízkým objemem objemového krmiva v krmné dávce může podpořit výskyt žaludečních vředů, protože koncentrované krmivo kůň sežere rychle a tvorba slin je proto nedostatečná. Žaludeční vředy se mohou projevovat skřípáním zubů, častým zíváním, kolikami před nebo po sežrání koncentrovaného krmiva, ztrátou hmotnosti a poklesem výkonu. 

zaludek_PR

Prevence a léčba

Pro prevenci žaludečních vředů by mělo být množství koncentrovaného krmiva omezeno. Velké množství koncentrovaného krmiva zůstává totiž v žaludku dlouho a přesto ho žaludeční šťávy nezvládnou dostatečně provlhčit. Kromě toho je třeba se vyhnout dlouhému hladovění, tedy hodinám, kdy kůň nemá přístup k objemovému krmivu.

Doba bez krmení by neměla být delší než 4 až 6 hodin, aby se zabránilo sekreci žaludeční kyseliny bez možnosti jejího využití k trávení. Když kůň žere (zejména objemové krmivo), produkují se sliny. Sliny obsahují bikarbonáty, které mají tlumivý účinek, a tím vyrovnávají žaludeční kyselinu. Proto by sevždymělo krmit objemové krmivo  nejméně 15 minut před koncentrovaným krmivem, tedy jádrem.

Aby se vytvořilo dostatek slin, nemělo by být denní množství objemového krmiva menší než 1,5 kg na 100 kg cílové váhy koně. Dokonce i časový interval mezi krmením a prací koně hraje velkou roli. A proto by koně by neměli být krmeni bezprostředně po práci, ani pracovat s prázdným žaludkem.

K ochraně a podpoře žaludku můžete podávat různá krmiva (například z řady Höveler Puritan). Například kaše pro koně (mash), které obsahují lněné semínko a psyllium vytvoří sliz a díky tomu takéochranný film na žaludeční sliznici.

Veterinář může nemocné koně léčit přípravky, které jsou určeny k ochraně žaludku (antiacidem nebo jinými prostředky chránícími sliznice). Jedním z nejdůležitějších opatření při léčbě žaludečních vředů je však úprava krmení, kdy platí stejné požadavky jako u prevence žaludečních vředů.  Důležitý je hodný výběr koncentrovaného krmiva, které je rozděleno do co nejvíce porcí v průběhu dne.  Znovu platí také pravidlo, že koncentrované krmivo (jádro) by se mělo podávat až po podání objemového krmiva, kterého by mělo být dostatečné množství tedy 1,5 kg na 100 kg váhy koně a také jak bylo již výše zmíněno dodržovat přestávky po jídle a před prací.


Výběr některých vhodných produktů pro koně:

Derby Gastro Forte je vhodný doplněk pro všechny koně, kteří jsou náchylní k žaludečním problémům. ... více o Gastro Forte

Nature’s Best Esparsette Faser je  vhodný doplněk pro těžce krmitelné koně trpící poruchou trávení.  ... více o Esparsette Faser  

Höveler PUR.Gastro, granule díky složení podporuje především zdravý žaludek u koní.  ... více o PUR.Gastro

 

Pro dobré zažívání také blahodárně působí podávání kaší. Skvělým doplněk může být např. Herba Mash z řady Equinova, který je nezbytnou součástí jídelníčku koně s trávicími problémy: průjem, žaludeční vředy, riziko koliky, zácpa či chronické střevní onemocnění. Obsahuje směs bylin prospívající zažívacímu traktu u koně. Dalším doplněk může být také Höveler Beeren Mash. Jedná se o bezobilnou kaši s bezinkou a ostružinami.Obsahuje složky, které upravují zažívání a mohou mít pozitivní účinek jak na žaludek tak na střeva.

herba_mash

 

Beeren-Mash

Zdravy_zaludek_u_koni